A fiumei vast
2006.11.13. 11:43
A fiumei vast
Magyarorszg s az Alpok-Duna-Adria trsg
Magyarorszg gazdasgi kapcsolatai
A fiumei vast
(Gergely Andrs: Egy gazdasgpolitikai alternatva
a reformkorban cm knyve alapjn)
Ksztette: Nyeste Jlia
Gyakorlati lpsek a fiumei vast megvalstsa rdekben
Az 1843-44. vi orszggyls bezrsa utn 1845 elejn a ndor Mailth kancellr krsnek eleget tve felszltotta a fiumei kormnyzt, hogy jelentse, ha a trsasgok az orszggylsen megllaptott felttelek mellett vllalkoznak a vast felptsre. A Magyar Kereskedelmi Trsasg szerint a ndor krirata garancia arra, hogy meglesz a kamatbiztosts, ami elfelttele a vastpts megkezdsnek. A legnagyobb akadly a pnztke hinya volt, de egy Besnard nev gynk egy francia tkscsoport megbzsbl a lteslend trsasg rszvnyeibl 12 milli forintnyit lekttt az MKT-nl. Az MKT 1845. prilis 29-n felhvst intzett Fiume vroshoz, rdekelt fldbirtokosokhoz s neves egynekhez, hogy tartsanak tancskozst a fiumei vast gyben.
1844 ta a magyar liberlis s konzervatv krk egysges llsponton voltak a vastpts gyben. A mezgazdasgi termnyexporton alapul nll klkereskedelem mielbbi megvalstsa sztnzte a vast kezdemnyezit.
A horvtok szerettk volna, hogy a vast ptse megkezddjn, de a magyar ellenzkkel val slyos politikai konfliktusok miatt az llsfoglals nem volt egysges.
Kossuth 1845 elejn horvtorszgi szemleutat szervezett, de Krs megye a Helytart tancstl az utazs megtiltst krte azzal az indokkal, hogy Kossuth nem a vast gyben, hanem politikai izgats miatt utazna.
Az id hatrozott politikai llsfoglalsra srgetett. Zgrb megye a kamatbiztosts megadst kveten javasolta, hogy a vasutat Jzsef ndorrl nevezzk el. A horvt politikai erk felismertk, hogy a politikai ellentt kilezse nem indokolt.
1845. jnius 14-n megtartottk a Pesti Vasttrsasg alakul lst. Magnosok mellett a szermi s a fiumei testlet kpviseltette magt, de az egyests nem sikerlt, mert a fiumeiek maguknak ignyeltk volna a vezetst, m ezt Kossuthk elutastottk. A fiumeiek Bcsbe utaztak, ahol a kormny meggrte, hogy ket tmogatja a vast ptsekor.
Kossuthkat azonban sietsre sztnzte a trieszti vast ptse, ezrt 1845. szeptember 14-i kzgylskn kimondtk, hogy az elkszletek utn azonnal hozzltnak a vastptshez. Itt vlasztottk meg az elnkt s a tagokat, s bejelentettk, hogy megkaptk az engedlyt az elkszletekre. A pesti vlasztmny igazgatja Kossuth lett.
Szchenyi irigykedve figyelte a trsasg munkjt s ezrt taktikai lpsre sznta el magt. Szeptember 17-n a vasttrsasg kldttsge felkereste Szchenyit, s tmogatst krte a fiumei s a pesti trsasg egyestsre. Oktber 30-n a kt trsasg egyeslt. A megllapods rtelmben a vast kt vgpontja Vukovr s Fiume lesz. A kltsgeket 25 milli forintra becsltk. A vllalkozs elnevezse: Vukovr-Fiumei Vastvllalatra Egyeslt Trsasg.
Szchenyi pr nappal az egyesls utn rkezett Fiumba, gy nem vehetett rszt a megllapods alrsn, mely fokozta fltkenysgt. Kossuth ezzel nem csak a politikban, hanem az anyagi vllalkozsok tern is a vetlytrsa lett.
A fiumei vast megvalstsa hozzjrult a horvt-magyar kiengeszteldshez is.
Kossuth tevkenysgnek slypontja a szervezmunkra helyezdtt. A legfontosabb feladat az elmunklatok befejezse volt. A legnehezebb feladatok kz az tartozott, hogy a htralv elmunklatok elvgzsre megfelel mszaki szakembert talljanak.
1846. janur 25-n tartottk meg a vasttrsasg pesti vlasztmnynak lst, melyen elhangzott, hogy a trsasgra nzve az a veszly fenyeget, hogy gyjtenek, tovbb engedlyt adnak ki ms vastvonalak ptsre is, ezzel megelznk az engedlynyersben s rszvnyeinek kibocstsban.
Ezrt Kossuth taktikus eljrst ajnlott, mgpedig azt, hogy a mszaki munkhoz krjenek mrnkt a Helytarttancs kzlekedsi igazgatsgtl. gy biztosthatjk a hatsg jindulatt, s a terveket az a mszaki hatsg brlja fell, amely a tervezt adta. Kossuth meggyzte a hozzjrulsi joggal rendelkez fiumeieket, Keczks Kroly mrnk megnyersnek fontossgrl. 1846 tavaszn vgre megkezddhetett a mszaki munka, melyet a megllapods szerint a Drva vlgyben kell vezetni. Ezrt Kossuthk szemletra indultak.
A szemletbl visszatr Keczkst a ndor utastsa fogadta, s visszarendelte korbbi munkahelyre a Tisza-szablyozshoz. A vasttrsasgot akadlyoz lps htterben Szchenyi llt. Emiatt a trsasg legnagyobb gondja jra a megfelel mszaki szakember biztostsa volt. Tbbirny prblkozs utn Hieronymi Ott Ferenc helytarttancsi mrnkkel llapodtak meg, aki Szchenyivel is kapcsolatban llt. A maghoz kretett elmunklati dokumentcit kt s fl hnap mlva bontatlanul kldte vissza.
1845 sztl a pnzgyi helyzet aggasztv vlt. A klfldi tke rszvtele biztostotta a trsasg ltrejttt, de Besnard a kormny embereinek rvei folytn visszavonult az zlettl. Kossuthk jabb gynkket prbltak megnyerni, de prblkozsai sikertelennek bizonyultak. Mindekzben Eurpba beksznttt a pnzkrzis.
1846. mjus 25-n a fiumei vlasztmny teljesen visszalpett a vllalkozstl. A trsulat pnztrban mr az elmunklatok kltsgeire sem volt elegend sszeg.
1846. november 15-i kzgylsen Kossuth tartotta meg a vlasztmny beszmoljt, melyet a kzgyls tudomsul vett, s hatrozatban elutastotta a fiumeiek ksleltet indtvnyt, tovbb ktelezte ket a hatrozatok vgrehajtsra. Megllapodtak, hogy kt mrnkkel vgeztetik el a felmrst s a Vukovr – Krolyvros kztti szakasz terveinek elksztshez haladktalanul hozzlt Franz Kreuter mrnk.
Kossuth arra szmtott, hogy az elkszletek befejezsre a fennmarad csekly sszeget idehaza is el tudja teremteni s a 100 ezer darab 200 forintos rszvny Magyarorszgon is vevre tallhat. Ezrt 1846. oktber 10-n Batthyny Kzmrral egytt alrt rpiratban a vast prtfogst krve a szlesebb nyilvnossghoz fordult. A rpirat a november 15-re sszehvott kzgyls eltti elleges rszvnyjegyzsre szltott fel. Egy forint befizetse egy 200 forintos rszvny vsrlsra adott lehetsget. Az sszeg beszmtott a majdani rszvnybefizetsbe. 1847. janurjban az alrt sszeg mr tbb mint 8,5 milli forint rszvnytkt kpviselt, mely a vastpts risi sszegnek csaknem a fele volt.
Kossuth a hazai rdeklds ellenre is szmolt a klfldi klcsn szksgessgvel. Kreutert arra krte, hogy a szmra ismers bankhzakkal vegye fel a kapcsolatot. A mrnkt srgette, hogy haladktalanul lsson munkhoz, amit Vukovrtl kezdett el. A Szva vlgybe trtn tkelshez nem tallta alkalmasnak Keczks javaslatt, ezrt a Szva bal partjn vezette a vasutat egszen Zgrbig. A pesti vlasztmny 1847. prilis 24-n jvhagyta ezt az irnyt. 1847. vgre Kreuter befejezte a Vukovr – Krolyvros szakasz terveit s kltsgvetst. A szakasz 40 mrfld hossz lett s 15 milli forintba kerlt.
1847. november 4-n megtartottk a vasttrsasg rendkvli kzgylst. A kzgyls pontonknt megvizsglta a szerzdstervezetet, melyet az 1844-es orszggyls elfogadott, de azon tbb mdostst hatrozott meg. A mdosts a vltozott vonalvezetsre, a trieszti sszekttets engedlyezsre, a vllalat pnzgyi fedezetnek, kamatbiztostsnak s ptsi hatrideje megvltoztatsra vonatkozott. Az elkszletekrl s a szerzdsi felttelekrl a trsasg Emlkiratot ksztett s nyjtott be az orszggylsnek. Az Emlkirat az llami vastpts elsdlegessge mellett foglalt llst. A vasttrsasg nemcsak az orszggylshez nyjtotta be a Kossuth ltal fogalmazott emlkiratot, hanem a kormny vezetjhez, Apponyi Gyrgy kancellrhoz is, aki a vast kormnyfelgyelet al helyezse mellett dnttt. F clja az ellenzkkel folytatott harcok mrsklse volt.
1847 nyarn, mr teljes lessgben kibontakozott a politikai ellentt Apponyi s Szchenyi kztt. Jlius 22-n a kancellr hivatalosan felszltotta Szchenyit egy komplex kzlekedsfejlesztsi terv benyjtsra. Apponyi az uralkod fel is benyjtotta tervezett, azonban Ferdinnd neheztelst fejezte ki, amirt a kzlekedsi osztly eddigi mkdsrl nem kapott elegend informcit. Felszltotta a kancellrt, hogy a rszletmunkk megvalstsa eltt egy tfog tervet kell ltrehozni, s csak ennek elkszlte utn lehet az egyes munkk vgrehajtshoz fogni.
Szchenyi szerint az orszggyls megnyitsig nem volt id a tervezet elksztshez, ezltal azt is elismerte, hogy nincs ksz terve a kzlekeds fejlesztsre.
Fiumei vast vitja az utols rendi orszggylsen
1847. decemberben sajt kezdemnyezsbl Szchenyi jvhagysval, titkra Kovcs Lajos hozzkezdett egy kzlekedspolitikai koncepci kidolgozshoz. Kovcs Lajos tbb ves egyttmkdsk alatt alaposan megismerte Szchenyi kzlekedspolitikai alapelvt, melynek lnyege a Pesten koncentrld ptsben s onnan kezdd t-s vasthlzat volt. A munka 1848. janur 25-n kszlt el, melynek cme: Javaslat a magyar kzlekedsi gy rendezsrl. Szchenyi a Pest-fiumei vastvonal megptst ltta elsrendnek, s valjban Szchenyi kzlekedsi tervei nem a vast ellen kszltek, hanem a mrskelt liberlisok eszkze volt Kossuth orszggylsi httrbeszortsra. A Vukovr- fiumei vast elsrang politikai krdss emelkedett: elutastsa a Kossuth vezette orszggylsi tbbsg megingatsval volt egyenrtk. Az Etvs vezette centralistk egyre inkbb Szchenyi mell lltak, s ezzel politikai csatrozsok kezddtek meg. Kossuth tlsgosan azonosult vastgyben vllalt szerepvel, rzelmileg tbbszr elktelezte magt a vast mellett, ezltal szemlye sebezhetv vlt. Nem gondolt arra, hogyha ennyire azonosul az ggyel, akkor az rthat neki. Nem vette szmtsba a kudarc politikai kvetkezmnyeit.
1848. februr vgn, tetpontjt rte el Szchenyi hveinek s a centralistk krnek szervez munkja a Javaslat elfogadtatsa s a vukovri vast megbuktatsa gyben. Kossuth bizonyos mdostsokkal ksz volt tmogatni Szchenyi indtvnyt s mg abban is bzhatott, hogy Bcsbl a felels kormnyzati rendszer kvetelse miatt vagy az sszeg nagysga miatt megrkezik az elutasts s akkor sztesik a tbbsg a Javaslat krl. Kossuth rdemi httrbe szortst akkor rhettk volna el, ha fontos engedmnyeket csikarnak ki Bcsbl, de erre nem szmthattak, mivel Bcsbl mg a Javaslat elfogadst sem remlhettk.
Szchenyi is szmot vetett a politikai vetlkeds kockzatval, miszerint ha Kossuth diadalmaskodik a kzlekedsgyben, akkor vezet szerept senki sem vonhatja ktsgbe tbb. Szchenyi tudta, hogy megbuktathatja a Vukovr- fiumei vast indtvnyt, de akkor szmolnia kellett azzal, hogy Kossuth viszont a Javaslatot szavazza le. Ezrt Szchenyi f clja, nem Kossuth legyzse volt, hanem hogy ellenfele (teht Kossuth) maga lljon javaslata mell.
Az eurpai politikai vltozsok hrei mr a hazai politikusokat is foglalkoztattk. Elszr februr 25-n bukkant fel egy indtvny, amelyben az eurpai esemnyek klpolitikai nyomst kihasznlva rdemi vltoztatsokra szltott fel az egsz alkotmnyos berendezkedst illeten. Egymst kvettk az ellenzki tancskozsok. Szchenyi tovbbra sem hagyott fel eddigi politikai taktikjval. Mg az akkor rt leveleiben is szorgalmazta, hogy a kzlekedsgy segtsgvel a „forradalmrnak” tekintett Kossuthot s Batthyny-t szortsk httrbe.
A mrcius 3-n beterjesztett Kossuth indtvnyt mr csak Szchenyi ellenezte. A centralista kr is felismerte, hogy httrbe kell szortani a szemlyes ellenszenveket s a Pesti Hrlapban bkejobbot nyjtott korbbi ellenfeleinek. A Szchenyihez is szl felhvst a grf nem szvlelte meg, s ismt a bcsi kormnykrkkel keresett kapcsolatot. Szchenyi csak a forradalom kszbn jutott el az talakuls jelentsgnek felismershez.
1848. mrcius vgn Kossuth s Szchenyi egyttesen harcolt a kettejk javaslatain alapul trvny elfogadsrt. Az nll magyar minisztrium ltal vgrehajtand 1848. vi XXX. Trvnycikkely kimondta a f vasti vonalak llamkltsgen trtn megptst, kzlk elsknt s azonnal ltestendnek a Pest-Fiume kzttit hatrozta meg. Az nll Magyarorszg llami jvedelmei lehetv tettk az llamvasti hlzat mielbbi megteremtst, ezltal feleslegess tve a korbban csak knyszersgbl indtvnyozott kamatbiztostsi, vastptsi rendszert.
1848-ban nemcsak az nllsg, hanem az llami-politikai centralizci megvalstsa is vgbement. Erdly, Horvtorszg s a katonai hatrrvidk egyarnt Pest-Buda igazgatsa s irnytsa al kerlt. A vasti irny megvltoztatsnl rvnyre jutott a nemzeti-nemzetisgi szempont is. A vonatok elssorban magyarlakta terleteket ktttek ssze. A vukovri irny azonban sem a szemlyszlltsi, sem az iparforgalmi rdekeknek nem felelt meg. Az llam ltal sztnztt iparosts vgre megnylt lehetsge gyorsabb fejldst grt, s egy iparosod orszgnak csak a Pest- fiumei irny felelhetett meg. Szchenyi kzlekedsi minisztriuma Pesttl Fehrvr fel megkezdte a vast megvalstst.
irodalom: Gergely Andrs: A fiumei vast
|