A vilghbor elkezddik...
2006.08.10. 10:15
A hbor els napjai
1939-re a kt vilghbor kztt tett szmos sikertelen prblkozs utn hat Budapesten bejegyzett tengerhajzsi trsasg mkdtt. A DTRT haji a Szeged kivtelvel a nmetek oldaln vettek rszt a hborban. A keleti fronton utnptlsi feladatokat lttak el. A fenti hat haj a szvetsgesek oldaln utnptlsi feladatokat lttak el. Ez a hbors rszvtelnket is kicsit rnyaltabb teszi, hiszen az n. "kinti, vagy szabadhajk" a magyar kormny tudtval jrtk a vizeket. Termszetesen a kormny nem gtolhatta meg, hogy a kivl kereseti lehetsgeket nyjt hbors helyzetben az amgy zmmel klfldi tkvel ltrejtt trsasgok ne hajzzanak.
A hbor borzalmaival elsknt tengerszek szembesltek. A kiktkben mindenkiben kmet szimatoltak. "A hbor elvette az emberek amgy is zkre szabott eszt. Mindenkiben kmet szimatoltk..."-rja Germanus Gyula kelet-kutat tuds, professzor. ugyanis mg 1939. szeptemberben felcsapott magyar tengersznek, hogy eljuthasson a kzel-keletre, de mr ekkor - a hbor els napjaiban - rlt flelem s gyanstgats vette kezdett. A tudst sem engedtk kiszllni Bejrtban, noha kitn hazai s klfldi - tbbek kzt francia - ajnlsokkal rendelkezett. Az Edvi Ills Gyula parancsnoksga alatt ll rgi Duna fedlzett vgl Egyiptomban hagyta el.
A magyar hajk Pireusz kiktjben, majd a Fekete-tengeren operltak a nmetek oldaln. Szerzdses keretek kztt ruszlltst vgeztek. A rakomnyok kztt gyakran volt "veszlyes kldemny" is, bombk, fegyverek, benzin.
A hborban rszt vett magyar tengerszek sorsa 1945 utn a legvltozatosabban alakult. Volt, aki csak 1946-ban trt haza egy zsiai brit fogolytborbl, volt aki Amerikban telepedett le s futott be komoly karriert, volt aki szllodatulajdonos lett, volt akit meghurcoltak idehaza, s voltak, akik tapasztalataikkal, tudasukkal segtettk jjpteni a hbor utni j magyar hajzst.
A nmetek szmra kis hajtr llt rendelkezsre a keleti fronton, gy a magyar hajk igen rtkesek voltak. A romn flotta is segtette az utnptlsokat. Nem egyszer az els vilghbor utni bkk ltal Romniak jutattott volt osztrk-magyar hadihajk ksrtek DTRT hajkat. Ezen hajk mellett bolgrok is segtettek a nmet hbors utnptlsban. A hajk leginkbb konvojokban haladtak, hiszen a szovjet flotta s klnsen a szovjet replgpek tbbszr igyekeztek megtmadni a szlltmnyokat. A magyar hajkat lgvdelemmel is ellttk, amit hasznlniuk is kellett. Szovjet replk, aknk, tengeralattjrk tbbszr is megsebestettek magyar hajkat.
Magyar parancsnokok, tengerszek a szvetsges hatalmak oldaln is harcoltak. Elssorban a hadi szlltsokban vettek rszt angolszsz, francia irnyts alatt. Potzner Frigyes, Sgi dn, Teleki parancsnok tjai, szlltsi gyletei mg tovbbi kutatsra vrnak.
Mi kvetkezett a hbor utn?
A hborban rszt vett magyar tengerszek sorsa 1945 utn a legklnbzbb mdon alakult. Volt aki csak 1946-ban trt haza egy zsiai brit fogolytborbl, volt aki Amerikban csinlt karriert, volt aki szllodatulajdonos lett, volt akit idehaza meghurcoltak s voltak akik tapasztalataikkal, tudsukkal segtettk az jjpl magyar hajzst.
A hbor utn megindult az jjpts. Rekordgyorsasggal kszltek el a Jzsef Attila s az Ady Endre nev szodaruk a Duna-hidak kiemelsre. Mindemellett a szovjet jvttel risi terheket rtt az orszgra, s ebbl a Ganz hajgyr is kztudomsan kivette rszt.
1947. jlius 10: legett a Ganz hajmhelye. Akkor szabotzsrl beszltek, s egy hnapon bell itt kezdtk meg a hromves tervet. A mhely rlt tempban plt fel. A Szovjetnibl bven rkezett megrendels, igaz kezdetben mg a jvttelt kellett kinygnie ennek a vllalatnak is.
|