A msodik vilghbor s a magyar tengerszet
2006.08.10. 10:10
Magyar tengerszek, magyar hajk a keleti fronton
1941. jnius 22-n Nmetorszg megtmadta a Szovjetunit, s ez j helyzetet teremtett, mivel a Duna s a Fekete-tenger fontos hadiszlltsi tvonall lpett el. A nmetek krvnyeztk, hogy a DTRT hajit brbe vehessk utnptls szlltsra. Mivel mi csak pr nappal ksbb lptnk be a hborba, ezrt ez csak egy magnjogi szerzds keretben trtnhetett meg, a magyar kormny hozzjrulsval
A szerzds idtartalma 1 v volt. A szerzdsben a nmet kormny vllalta, hogy a hajkrt brleti djat fizet, ha esetleg elpusztul a haj, akkor krtrtst a trsasgnak, illetve a szemlyzetnek (vagy hozztartoziknak), mgpedig a szoksos mrtk ktszerest. Egybknt az ilyen szerzdseket a nemzetkzi jog nem tiltja, st a magyar hajk tengerjr hajk nagy rsze angol s francia brletben volt. A brlet az Ungvr, Kolozsvr, Budapest Kassa tengerjr hajkat rintetteA nmetek a Dunt, mint gyors utnptlsi tvonalat fel kvntk hasznlni, ezrt megksreltk a Bcsbl val szlltst, de az Ungvr Ofutaknl fennakadt egy ztonyon, ezrt knytelenek voltak errl lemondani, s a hajt a Fekete-tengerre kldeni.
A brbe vett hajkat termszetesen igyekeztek felkszteni a hadi szolglatra. A parancsnoki hd deszkabortst kapott, n. szilnkfogt. A hajk 2 db 20 mm-es lgvdelmi gpgyt kaptak, amit a hajk orrn s tatjn helyeztek el, ezeknek viszont nmet legnysge volt. Ezen fell a hajkra rendszerestettek nmet fnyszrkat, morze lmpt s mentmellnyeket. A fedlzetre kerlt 1 nmet szikrsz s jelzs, illetve 1 nmet rakmabiztos (supercargo), aki felgyelte a rakomnyt, ismerte annak szrmazsi helyt s tvonalt, uticljt. De ezen fell a hajk magyar lobogk alatt haladtak s rajtuk a magyar tengeri jogszablyok voltak letben. Termszetesen a Fekete-tengeren is megszerveztk a konvoj rendszert. A katonai ksretet a romn s nmet haditengerszet biztostotta, de volt, hogy lgiksretet is kaptak. A ksret feladata volt, hogy vdelmezzk a szllthajkat, megtiszttsk az tvonalakat az aknktl, illetve az aknamezkn biztonsgban tvezessk a konvojt. A nmet haditengerszet adta a felsbb parancsnoksgokat. A hadmveletek fparancsnoka a Fekete-tengeri admirlis volt, a konvojok sszelltsrt a Biztost osztag s a ksretfnk felet, ezen fell a szlltsllomsokon voltak sszekttrzsek is.
1941 november 6-n az Ungvr (Milassin Lajos par.) kifut Brailbl, a haj belsejben replbombkkal s benzinnel. Tulcsenl csatlakozik hozz a Tisza (Holop Adolf par.). November 8-n jjel indul el a konvoj teljes elstttssel, az uticl Nikolajev volt. A konvoj parancsnoka Petzel korvettkapitny volt. A ksretet 1 torpedrombol, 4 dunai aknaszed, 2 romn gyorsnaszd s 2 replgp adta. Buges eltt az Ungvr hajorra alatt robbant fel egy akna, majd ennek hatsra a rvid idn bell a rakomny is felrobbant. 12 magyar tengersz, a haj teljes legnysge oda veszett. 1942. mjus 20-n avatjk fel a csepeli Szabadkiktben az Ungvr emlkmvt, a Magyar Adria Egyeslet pedig Vrskereszt gyalaptvnyt tett az Ungvr halottainak tiszteletre. Az elpusztult haj ptlsra a Budapestet rendeltk a helyre.
1942. mrcius 20-n lejrt a brleti szerzds, aminek megjtsban a nmet fl rdekelt volt. A helyzet ms volt, mint 1 vvel korbban, mert ekkor mr szvetsgesek voltunk s rszt vettnk a hborban. Ezrt az j szerzdst a Nmet Haditengerszet Fparancsnoksga (a birodalmi kincstr kpviseletben) s a M. Kir. Honvdelmi Minisztrium (a m. kir. kincstr kpviseletben) kttte meg (mjus 22-n, Heszlnyi Jzsef tbornok), majd november 18-n egy msik szerzds szletett a DTRT s a HM kztt, a hajk brbeadsrl. Vagyis a szerzds szerint a HM brli a hajkat a DTRT-tl, de azokat tovbbadja a nmet haditengerszetnek. Ezt a szerzdst a DTRT elismerte. A szerzds 1943. mrcius 20-ig volt rvnyes. A szerzds 4. pontja rendelkezik a M. Kir. Kincstr ltal fizetend napi sszegekrl: a DTRT a Budapest utn 310 peng, a Tisza utn 670 peng, a Kassa utn 750 peng, a Kolozsvr utn 760 peng napi brleti djat kapott elre. Egy esetleges tragdia esetn komoly krtrts illette meg a szemlyzet csaldjt. Egybknt a szerzdsek rtelmben a hajk tovbbra is magyar lobog alatt hajztak.
A szerzdsek miatti trgyalsok alatt a hajk tovbbra is ellttk a feladatukat. j helyzetet teremtett Szevasztopol elfoglalsa (1942. jlius 1), mert ezzel megntt a hajink ltal bejrhat tengeri terlet nagysga. A szlltsok ezentl kiterjedtek a Krm-flszigetre is. A szovjetek ennek ellenre igyekeztek megakadlyozni az utnptlst. A Budapest tengerjrt 1942. augusztusban Nyikolajevbl jvet, majd szeptember 16-n Balaklava eltt sikertelen torpedtmads rte. Szeptember 17-n a Budapest s a Kassa Balaklavbl indult tovbb, de 18-n lgitmads rte ket az Azovi tengeren. A srlsek s a lgitmads miatt knytelenek voltak visszavonulni Szevasztopolba. Szeptember 21-n futottak be Mariupolba, majd Jejszkbe. A 2 kikt kztt ingz forgalmat bonyoltottak le. A jg miatt november 12-n a Kassa, majd 14-n a Budapest is Brailba indult vissza tli pihenre.
Az 1943. v rosszul kezddtt. Janur 22-n a Kolozsvrt a szulinai rvnl egy szovjet replgp megtorpedzta. A hajfarba csapd torped megsemmistette a gphzat, meglve az ott lvket. Br a haj nem sllyedt el, de kigett. A hajt felvontattk Budapestre. Mjus 30-n avatjk fel a halottak emlktbljt. 1943-ban ltrehoztk a tengerhajzsi birodalmi biztosi hivatalt. A szerzds ismt megjtsra szorult, de a nmet llam helyett a szerzdseket tveszi a Schiffahrt G. m. b. H. – Mannsahafesannahme, amely nemcsak magyar, hanem romn s bulgr hajkat is brbe vett. A trsasg szkhelye Nyikolajev lett. A hajk feladata ennek ellenre nem vltozott, tovbbra is fleg a Krm-flszigetre szlltottak utnptlst. prilis 14-n meghalt a Szeged parancsnoka Fldesi Kroly tengerszkapitny.
Annak ellenre, hogy a magyar hajk veszly rakomnyokat szlltottak remekl oldottk meg a feladatukat. Nagyszeren egytt tudtak mkdni nmet s romn haditengerszettel, s sikerlt legyznik a nehzsgeket, amiket a hbor tmasztott eljk.
ksztette: Bojtor Gyula
|