Magyar tengerparti kapcsolatok korai trtnete
Mi kze volt az Adrihoz Szent Lszlnak s Knyves Klmnnak? Honnan indultak II. Andrs keresztesei a Szentfldre? Trau, Dalmcia, Bakar, Fiume, London... Helysznek a magyar tengeri kapcsolatok trtnetbl.
Magyar tengerparti kapcsolatok
Magyarorszg s Horvtorszg trtnelme az vszzadok sorn szorosan sszeforrott. A Szent Lszl (1077-1095) s Knyves Klmn (1095-1116) politikjnak ksznheten 1102-ben ltrejtt magyar-horvt perszonluni hossz idre meghatrozta ennek a trsgnek a mkdst. (Szent Lszl nvre, Zvonimir horvt kirly felesge volt, aki Zvonimir halla utn hvta be a magyarokat. A magyar hadak 1099-ben kivonultak, de 1102-ben a horvt nemesek Klmnt vlasztottk kirlly.) Az albbiakban az Adriai-tengerrel val magyar kapcsolatokat tekintjk t rviden.
II. Andrs (1205-1235) 1217-1218-ban keresztes hadjratot vezetett a Szentfldre. Ez volt az 5. keresztes hadjrat. Ebben is szmos eurpai, fleg nmet egyhzi s vilgi vezet vett rszt, az egyetlen korons f Andrs volt. A magyar kirly Velenctl is brelt hajkat, s a rvid id alatt rendelkezsre ll tengeri flotta Spalato (a mai Split) kiktjben llt fel. A kereszteseket keletre szllt hajk tja nyugodt volt, a krnikk szerint nem kerltek nagyobb viharba. Andrs a Szentfldn megltogatott szmos vros, szigetet, keresztny emlkhelyet, ereklyket gyjttt. A hadjrat sorn megostromoltk Tabor erdjt, s a Nlus torkolatnl fekv Damiettt, ahol nagyobb veresget szenvedtek. Andrs mr 1218. elejn hazatrt Magyarorszgra.
A Spalatbl 1217-ben elindult keresztes flotta mellett a kvetkez jelentsebb magyar vonatkozs tengerparti esemny IV. Bla (1235-1270) mongolok ell val meneklse volt. Andrs utda ugyanis az orszgot vgigpusztt tatrok ell a tengerpartra meneklt, ahol a Spalattl nem is olyan messze fekv Trau erssge fogadta be a kirlyt.
A tengerparti rdekek komolyabb megvdsre Nagy Lajos (1342-1282) idejn knyszerlt a magyar uralkod. Velence ereje ugyanis egyre nagyobb lett, s az adriai, dalmciai kiktk veszlyeztettk a doge gazdasgi elkpzelseit. A mai Horvtorszg terletn fekv tengerparti vrosok pedig inkbb Magyarorszghoz hztak, hiszen gy jobban megrizhettk autonmijukat. Az 1358-as zrai bke ugyan biztostotta, hogy Dalmcia a Quarnero-bltl Durazzig Magyarorszg rsze, a velencei hajhad tbbszr is megprblta a szban forg vrosokat, kiktket befolysa al vonni. 1379. prilisban a dalmt-genovai flotta gyzelmet aratott egy velencei hajhadon, s az 1381. vi torini bke is megerstette Magyarorszg rdekeit, a kvetkez vtizedekben mgis radiklis vltozs llt be.
Zsigmond (1387-1437) uralkodsa alatt a magyar trnra trekv npolyi Lszl elfoglalt szmos tengerparti terletet, majd beltva, hogy a magyar koront nem szerezheti meg, hdtsait eladta Velencnek. Zsigmond idejn a magyar tengerparti kapcsolatok gyors romlsnak indultak.
A trk idkben a tengerparti terletek sokszor csak nerejkbl prbltak vdekezni az oszmn hdtkkal szemben. A magyar llam pedig a mohcsi csatavesztst kvet ismert esemnyek miatt hossz idkig nem tudott beleszlni az adriai parti esemnyekbe. Azt tudjuk, hogy Zrnyinek voltak tervei a Buccari-i (Bakar) kiktvel kapcsolatosan, de ezekbl tulajdonkppen semmi sem lett. A magyar trtnelemben jl ismert Zrnyi s Frangepn csaldoknak a tengerparton is voltak birtokaik. Az 1701-ben kitrt Rkczi vezette szabadsgharc egy idszakban az az elkpzels is felmerlt, hogy az Adria fell francia csapatok szllnak partra az osztrk hadak meggyengtsre. Vgl a XVIII. szzad mr hozott nmi vltozst.
III. Kroly (1711-1740) idejn a bcsi politika mr intenzvebben kezdett rdekldni a tengerparti esemnyek irnt, s Mria Terzia (1740-1780) uralkodsa alatt mr megszlettek a magyar szempontbl nzve is lnyegesebb dntsek. Az uralkodn 1779. prilis 23-n Fiumt tulajdonkppen Magyarorszg rszv tette. Az 1807. vi IV. trvnycikkel a vrost az orszghoz tartoznak nyilvntottk.
Mikzben az osztrk Trieszt kiktje a szzad harmincas veitl egyre intenzvebb fejldsnek indult s bekapcsoldott a nemzetkzi gzhajzsi forgalomba, a fiumei kikt mg csupn vitorlsok fogadsra volt alkalmas. Kossuth Lajos 1846-ban az Iparegylet lapjban a Hetilapban lerta a ksbb szlligv vlt mondatot: „Tengerre magyar!”. Ez valjban tengerhez magyart jelentett, s Kossuth a Fiume fel trtn vasti fejlesztsek mellett glt. Az 1848-1849-es forradalom s szabadsgharc idejn azonban megtrtnt az els jkori ksrlet a magyar haditengerszet fellltsra is.
Jellasics parancsra 1848. augusztus 30-n a horvtok elfoglaltk Fiumt. A jogi rtelemben magyar tengerpartnak nevezett terlet vmjvedelmeinek beszedsre, a katonai biztosts miatt s nem utols sorban bzva a dalmciai flotta esetleges segtsgben Kossuth egy magyar hadihaj felfegyverzsrl dnttt. Egy terv szerint kt francia hajt vettek volna, melyekhez a pnzt egy Braniczky nev lengyel nemes adta volna, aki bzott abban, hogy a kiktn keresztl Lengyelorszg szmra is tud fegyvereket csempszni. Vgl egy msik elkpzels valsult meg − legalbbis rszlegesen. Az Erddy Lajos fiumei kormnyz vezetsvel ltrejtt bizottsg megvsrolt egy Implacabile nev ktrbocos hajt, n. brigget. A tervek szerint a hajt Londonban kellett volna felfegyverezni. A haj mg 1848. decemberben kikttt Londonban, azonban felfegyverzsre mgsem kerlt sor, a haj az osztrkok kezbe kerlt.
A vilgosi fegyverlettelt kveten Fiume helyzett nem tisztztk. A passzv rezisztencia s a schmerlingi osztrk politika hossz vei utn mr az 1865-ben sszehvott magyar orszggylsen felvetdtt Fiume s Magyarorszg kapcsolatnak rendezse.
Az 1867-ben megkttt osztrk-magyar kiegyezs, majd az 1868-as magyar-horvt trgyalsok rendeztk s stabilizltk a tengerparti terletek jogi helyzett is, rendelkeztek a tengerszeti gyek, a kzs lobog, a tengerszeti jog krdsben is. Fiume, n. „corpus separatum”-knt, klnll testknt kerlt jra Magyarorszghoz (1868:XXX.tc. 66.).
Azonban a horvt-szlavn tartomnygyls Fiume Horvtorszghoz val csatlakozst krte feliratban az uralkodtl. A trgyalsok nem sok sikerre vezettek. Vgl 1870. mrcius 15-n az orszggyls dntst hozott arrl, hogy a fggben maradt krdsek megoldsig Fiumben provizriumot kell ltrehozni. A magyar minisztertancs jlius vgn trgyalta a provizrium gyt, s ifjabb grf Zichy Jzsef orszgos kpviselt jellte a fiumei kormnyzi posztra. Jlius 28-n a kirlyi leirat elrendelte a fiumei provizriumot, s Fiume vrmegye horvt-szlavn igazgats al helyezst. A fiumei magyar kormnyz Zichy Jzsef grf lett.
Mg 1870-ben megkezdte mkdst a fiumei Magyar Kirlyi Tengerszeti Hatsg, s rvidesen megindult a kikt modernizlsa. Az eddig szinte kizrlag vitorlsforgalmat lebonyolt kicsiny kiktt kpess tettk nagy szm, modern gzhaj fogadsra is. A kikt fejlesztsi munklatait az egybknt reformtus Hajnal Antal mrnk koordinlta. 1873-ban ltrejtt a Budapest-Fiume vasti sszekttets. Fiume megindult a gyors fejlds tjn. Itt mkdtt az egsz Monarchia egyetlen Haditengerszeti Akadmija, s mellette a kereskedelmi tengersztisztkpz akadmia, az n. Nautica is Eurpa-szerte elismertsget vvott ki magnak. A kormnyzi palott Hauszmann Alajos tervezte (a palota melletti tr ma is az nevt viseli), s rvid id alatt sznhzak, szllods nttek ki a fldbl. 1881-tl a kezdetben brit-osztrk-magyar vegyes tulajdon Adria Co. talakult Adria Magyar Tengeri Hajzsi Rszvnytrsasgg. Az Adria Rt. rvidesen a legnagyobb nyugat-eurpai s dl-amerikai kiktkbe is elindtotta hajit. A legnagyobb magyar tengerhajzsi trsasgnak Budapesten is volt palotja. Fiumben szmos tengerhajzsi cg jtt ltre, s a vilghbor elestjn 1913-ban mr Ausztrliba is indultak hajk a fiumei kiktbl.
A Monarchia veiben a magyar tengerhajzs virgkort lte, az els vilghbor kitrsekor 13 bejegyzett hajstrsasg ltezett, tbb mint 120 hajt kzlekedtetve. A hbor kitrsekor a harcok a tengeren is folytak. Az Adria is hadszntrr vltozott, s a Monarchia hadihajinak meg kellett vdenie az orszg mintegy 2113 km hossz tengerpartjt, melyhez mg a szigetek 4023 km hossz partvonala is hozzszmtdott. Az osztrk-magyar haditengerszet kt legnagyobb eredmnye minden bizonnyal Anton Haus tengernagy Olaszorszg elleni tmadsa volt 1915. mjus 23-n az olasz hadbalpst kveten, a msik Horthy Miklsnak az otranti zr ttrsre vezetett 1917. mjus 14-i akcija volt.
A vesztes hbort kveten a Trianonban alrt bkben le kellett mondani Fiumrl s a tengerhajzsrl is. A hajk zme Olaszorszg, a ltrejv dlszlv llamalakulat, Nagy-Britannia vagy Franciaorszg kiktibe knyszerlt, de Grgorszghoz, Romnihoz s Portuglihoz is kerltek egykor osztrk-magyar lobog alatt kzleked hadi- vagy kereskedelmi hajk.
|