Az U 5 szm tengeralattjr a fiumei gyrban kszlt. 1910-ben lltottk szolglatba. Az elsk kztt jelent meg 1914-ben az Adria dli rszn, hogy vadsszon a trsgben megjelent francia hajkra.
A kpen a fiumei gyrts U 5

A Monarchia hadvezetse csak ksn engedlyzte, hogy a tegeralattjrk a dli, cattaro-i tmaszpontra menjenek. Az U 5 az elsk kztt jelent meg a dli vizeken. A hbor elejn ez ment ki legtbbszr a nylt vzre. Mellette az U 3, U4 s az U 12 is mg ugyancsak 1914 vgn rkezett Cattarba.
Vlaszul a francik is tbb tengeralattjrt hoztak az Adrira, hogy azok behatoljanak a cattaro-i s plai tmszpontokra. December vgn a francia flotta egyik bszkesge, a Curie sikeresen nyomult be Polba, de fennakadt a vdelmi berendezseken. Msnap az U 12 a Jean Bart zszlshajt sikerrel megtorpedzta. A haj nem sllyedt el, de az akci risi bszkesggel tlttte el a Monarchia tengerszeit. (Idkzben mg az sszel sikerlt a montengri Lovcen hegysgre teleptett tegeket is megsemmisteni.) A francik a flsleges akcikat megszntettk, de a tmogatsokat tovbbra is eljutattk Antivari kiktjn t a szerb s montenegri hadsereghez.
Az 1915. v elejn az U 5 egszen Korfuig merszkedett. A tengeralattjr gyesen manverezett, hossz ideig tartzkodott a nylt vizen, de katonai sikert nem tudott elrni. A tengeralattjr parancsnoka Friedrich Schlosser volt.
A Monarchia haditengerszete 1915 tavaszn a legtbb tengeralattjrjra 3,7 cm-es gyorstzelt szereltek fel. A Monarchia azrt sznta r magt a cserre, mert tengeralattjrit mr a felsznen is alkalmazni akarta, klnsen kereskedelmi hajk ellen. Ezeket a felszni fegyvereket a plai Arzenlban szereltk fel.
A Monarchinak 1914-ben 7 tengeralattjrja volt, s a hbor veiben tovbbi 20 beszerzsre, megptsre kerlt sor. Ezek kztt volt a Polban fennakadt francia Curie is, ugyanis azt kiemelve a Monarchia haditengerszetbe integrltk. A tengeralattjrk bevltottk a hozz fztt remnyeket, hiszen gy nem volt szksg a drga nagy csatahajkat az esetleges pusztulsba vinni.
A tengeralattjrk hazai tervezshez
Fiumben a Whitehead zemben korn, mg a hbor eltt is pltek tengeralattjrk. 1915 februrjban Robert Whitehead megalaktotta a Magyar Tengeralattjrpt Rt.-ot. Rvid idn bell az osztrk fl s a magyar Danubius is rdekeltt vlt az zletben.
Mg 1915 szn megindult a gyrts, s az els, U 20 nven szolglatba lltott haj egy vvel ksbb megkezdhette prbajratait. A tengeralattjr a hbor utols vben elsllyedt, tornya s nhny emlke a bcsi Hadtrtneti Mzeumban lthat. Az elkszlt ngy darab Havmanden-tpus naszd U 20-21-22-23 jelzsekkel indult cirkltjaira. Sajnos viszonylag sok gond volt velk, s a hbor menetbe nem tudtak beleszlni.
Anton Haus ekzben a nmeteknl is prblkozott mr bevlt ptsi tervek megszerzsvel, kezdetben nem sok sikerrel. Vgl mg 1915 kzepn sikerlt nhny nmet tervrajzhoz hozzjutni. A tervezett hat hajbl ngy ptsi jogt a magyar Danubius, kettt a trieszti Cantiere Navale kapott, de azok rszei az budai hajgyrban kszltek el. A DGT-nl tovbbi kett tengeralattjr is megplt.
A hbor ideje alatt a haditengerszet 27 tengeralttjrjbl 13 plt Magyarorszgon. A 27 egysgbl egyes adatok szerint 9 sllyedt el harc kzben, msok szerint az sszes vesztesg 7 egysg volt.